Archipelag Pokoleń 2020 – 2021
Kurs praktyk międzypokoleniowych dla animatorów i edukatorów
Nasze spotkania pomogą Ci zrozumieć mechanizmy działań międzypokoleniowych, zdefiniować wyzwania i określić prawidłowe podejście do nich. Nauczysz się, jak uzyskiwać konstruktywne informacje zwrotne od innych uczestników kursu. Zaplanujesz przyszłe międzypokoleniowe działania.
Zapisz się bezpłatnie! Rejestracja startuje 24 listopada

Z kursu wyniesiesz tyle, ile dasz od siebie
Wszyscy uczestnicy naszego szkolenia przychodzą z konkretnymi wyzwaniami, z którymi już się zmierzyli lub zmierzą w przyszłości. Dzięki temu uczą się korzystać z narzędzi i mechanizmów przydatnych w działaniach międzypokoleniowych używając ich w praktyce.
Podczas kursu działasz w grupie
Kurs jest skonstruowany tak, żeby jego uczestnicy uczyli się od siebie nawzajem. Z samym programem kursu możesz zapoznać się we własnym zakresie, natomiast prawdziwa nauka odbywa się podczas dyskusji na forum. Dlatego zalecamy korzystanie z kursu w grupie liczącej od dwóch do trzech osób – współpracowników, znajomych lub innych osób szkolących się w Twojej miejscowości. Jeśli masz dostęp do szybkiego łącza internetowego, możesz stworzyć grupę wirtualną.
Ile czasu zajmie Ci kurs?
W założeniu kurs trwa 6 tygodni. Jednak to jedynie propozycja – Twój kurs może trwać krócej lub dłużej, w zależności od możliwości czasowych Twoich i Twojego zespołu.
W każdym tygodniu kursu dostaniesz materiały, które pozwolą Ci przygotować się do kolejnych zajęć. Po każdym tygodniu będziesz też dostawać pracę domową do wykonania. Na aktywny udział w kursie należy przeznaczyć około dwóch godzin tygodniowo.
Jak to działa?
Treści otrzymujesz drogą internetową tzn. w każdym tygodniu kursu dostajesz zestaw, składający się z tekstów do czytania, nagrań do odsłuchania lub/i obejrzenia oraz ćwiczeń do wykonania. Zapoznajesz się z nimi przed spotkaniem swojej grupy. Każda grupa ma za zadanie spotkać się (telefonicznie lub wirtualnie) raz w tygodniu, żeby przedyskutować dany zestaw materiałów lub wziąć udział w działaniu – w zależności od tego, co przewidziano w programie na dany tydzień.
Nasza wspólna wędrówka potrwa sześć tygodni. Przez ten czas przeczytacie wiele ciekawych tekstów, pokazujących polskie i zagraniczne doświadczenia w praktyce międzypokoleniowej. Obejrzycie inspirujące i wzruszające materiały wideo. Będziecie wykonywać różne zadania, dyskutować o nich, dzielić się swoimi wątpliwościami i sukcesami.
Oto krótki przegląd naszych sześciu tygodni:
MODUŁ WSTĘPNY
Po rejestracji otrzymacie dostęp do wstępnego pakietu materiałów. Poznacie wymagania kursu oraz siebie nawzajem. Wypełnicie krótki kwestionariusz i włączycie się w życie grupy na Facebooku.
TYDZIEŃ 1 – NASZE HISTORIE
Dowiecie się, czym są działania międzypokoleniowe, gdzie mogą być prowadzone i jaki mają wpływ na społeczności i całe społeczeństwo. Poznacie własne motywacje do prowadzenia działań międzypokoleniowych.
TYDZIEŃ 2 – MYŚLIMY GLOBALNIE, DZIAŁAMY LOKALNIE
Przyjrzycie się szerszemu kontekstowi działań międzypokoleniowych: współczesnym trendom demograficznym i różnym zjawiskom społecznym. Skonsultujecie swój pomysł na działanie międzypokoleniowe z osobami z Waszego otoczenia.
TYDZIEŃ 3 – KORZYSTAMY WSZYSCY
Poznacie korzyści, jakie działania międzypokoleniowe przynoszą osobom młodszym i starszym, a także całym społecznościom. Dowiecie się, co to jest rzecznictwo i jak je zastosować w praktyce. Weźmiecie udział w spotkaniu z samorządowcem.
TYDZIEŃ 4 – DOBIERAMY METODY DZIAŁAŃ MIĘDZYPOKOLENIOWYCH
Pomożemy wybrać najlepsze dla Was indywidualne metody pracy. Dostaniecie dużo praktycznych wskazówek, jak zaplanować i przeprowadzić spotkanie międzypokoleniowe. Opracujecie szczegółowy plan swego spotkania. Weźmiecie udział w spotkaniu z naszym gościem specjalnym.
TYDZIEŃ 5 – ZADANIE NA FINAŁ
Spośród kilku zadań do realizacji wybierzecie to, które najbardziej Wam odpowiada.
TYDZIEŃ 6 – ZAKOŃCZENIE KURSU
Weźmiecie udział w spotkaniu, podczas którego podsumujemy kurs. Każdy, kto zrealizuje trzy zadania w trakcie kursu i zadanie na finał (w dowolnej wersji) oraz wypełni ankietę końcową, otrzyma certyfikat.
Gotowi? To zaczynamy!
Kto stworzył kurs?
Kurs powstał w ramach dwuletniego partnerstwa strategicznego „Archipelag Pokoleń”, sfinansowanego w ramach Kluczowej Akcji 2 unijnego programu Erasmus+. Stworzyły go trzy organizacje zajmujące się międzypokoleniowością: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (Polska), Beth Johnson Foundation i Linking Generations Northern Ireland (Wielka Brytania) oraz Kreisau-Initiative (Niemcy).
Kurs Archipelag Pokoleń jest realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku — Seniorzy w Akcji”. W 2020 roku jesienna edycja kursu jest współfinansowana przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
Treść kursu jest objęta licencją Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 (CC BY-NC-SA 3.0): http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/
ARCHIPELAG POKOLEŃ 2020-2021
Kurs praktyk międzypokoleniowych dla animatorów i edukatorów
7 grudnia 2020 – 31 stycznia 2021
ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
-
Kto może wziąć udział w kursie?
Każdy, kto interesuje się działaniami międzypokoleniowymi. Zapraszamy edukatorów, trenerów, animatorów kultury, słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku, przedstawicieli NGOs, pracowników bibliotek i instytucji kultury, społeczników i wolontariuszy.
-
Czy kurs jest bezpłatny?
Tak. Nie ma żadnych opłat za udział w kursie.
-
Jak wygląda harmonogram kursu? Czy jest przewidziana przerwa świąteczna?
Kurs trwa od 7 grudnia 2020 do 31 stycznia 2021, z przerwą świąteczną między 22 grudnia 2020 a 3 stycznia 2021. Plik z harmonogramem można pobrać TUTAJ, w grupie Facebookowej “Archipelag Pokoleń 2020-2021 – dla uczestników kursu” lub z platformy internetowej kursu.
-
Ile godzin tygodniowo trzeba poświęcić na kurs?
Średnio 2-3 godziny tygodniowo, w zależności od materiałów, z którymi trzeba się zapoznać i zadania domowego, które w danym tygodniu należy wykonać.
-
Na czym polegają zadania domowe?
Na każdy tydzień kursu jest przewidziane inne zadanie do wykonania. Zadania nie są skomplikowane. To między innymi sprawdzenie informacji dotyczących miejscowości, w których mieszkają osoby uczestniczące w kursie, przedyskutowanie z kimś z najbliższego otoczenia pomysłu na działanie czy opisanie osoby z innego pokolenia, która jest/była ważna dla uczestnika kursu.
-
Czy trzeba przesyłać informacje o wykonaniu zadań domowych? W jakiej formie?
Należy wykonać minimum trzy zadania domowe oraz zadanie na finał, żeby otrzymać certyfikat Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ‘ę”. Informacjami o wykonanym zadaniu domowym można podzielić się w grupie na Facebooku “ Archipelag Pokoleń 2020-2021 – dla uczestników kursu” lub zamieścić na internetowej platformie kursu.
-
Czy trzeba być zaawansowanym w obsłudze komputera, żeby wziąć udział w kursie?
Do aktywnego udziału w kursie wystarczą podstawowe umiejętności obsługi komputera i poruszania się w internecie.
-
Czy uczestnicy mają kontakt z ekspertami?
Tak, z ekspertami będzie można skontaktować się w grupie na Facebooku oraz za pośrednictwem moderatorek kursu.
-
Czy korzystanie z platformy internetowej kursu jest trudne?
Nie. Platforma internetowa jest przyjazna i intuicyjna w obsłudze.
-
Czy po zakończeniu kursu uczestnicy otrzymują certyfikaty?
Tak, po spełnieniu następujących warunków:
-
wykonanie minimum trzech zadań domowych
-
wykonanie zadania na finał
-
wypełnienie ankiety końcowej
-
Czy posiadanie profilu na Facebooku jest obowiązkowe?
Nie jest obowiązkowe, natomiast bardzo zalecane. Grupa na Facebooku to miejsce, gdzie można nawiązać relacje z innymi uczestnikami kursu, podyskutować o zadaniach, podzielić się swoimi odkryciami i wątpliwościami, uzyskać wsparcie.
-
Czy w trakcie kursu przewidziane są spotkania?
W trakcie kursu przewidziane są cztery spotkania:
-
powitalne, 7 grudnia 2020
-
z samorządowcem, w trzecim tygodniu kursu
-
z gościem specjalnym, w czwartym tygodniu kursu
-
podsumowujące, w szóstym tygodniu kursu
Wszystkie spotkania będą miały formę zdalną.
-
Uczestnicy kursu mają za zadanie znaleźć osobę / osoby do współpracy. Gdzie ich szukać?
Takie osoby można znaleźć wśród innych uczestniczek i uczestników kursu, na przykład za pośrednictwem grupy na Facebooku.
-
Jaki kontakt z organizatorami kursu mają uczestnicy?
Przez cały czas trwania kursu organizatorzy pozostają w kontakcie z wszystkimi uczestniczkami i uczestnikami: za pośrednictwem poczty elektronicznej, na platformie internetowej kursu, w grupie kursu na Facebooku. Osoby uczestniczące w kursie mają także bezpośredni indywidualny kontakt z moderatorką.
-
Czy ankiety wstępna i końcowa są anonimowe? Czy ich wypełnianie jest obowiązkowe?
Ankieta wstępna jest anonimowa. Dzięki niej organizatorzy zdobywają ogólne informacje o uczestnikach kursu (płeć, wiek, motywacje do prowadzenia działań międzypokoleniowych i uczestnictwa w kursie) i mogą lepiej dopasować zadania do wykonania. Ankieta końcowa jest imienna i wymagana do wydania certyfikatu.
-
Na czym będzie polegać zadanie na finał?
Uczestniczki i uczestnicy kursu otrzymają kilka wersji zadań i będą mogli wybrać to, które im najbardziej odpowiada. W poprzedniej edycji kursu było to opracowanie planu działania międzypokoleniowego, zorganizowanie spotkania międzypokoleniowego czy zaproponowanie nowych pomysłów na działanie międzypokoleniowe.