Archipelag Pokoleń 2020

W trakcie naszych spotkań będziesz starać się zrozumieć mechanizmy działań międzypokoleniowych, zdefiniować wyzwania i określić prawidłowe podejście do nich i w końcu nauczyć się, jak uzyskiwać konstruktywne informacje zwrotne od innych uczestników kursu. Kurs pomoże Ci zaplanować przyszłe, międzypokoleniowe działania. 

Zakończyliśmy nabór na kurs w edycji wiosna 2020. Zapraszamy na kolejną edycję na jesieni 2020.

Z kursu wyniesiesz tyle, ile dasz od siebie

Każdy uczestnik naszego szkolenia przychodzi z konkretnym wyzwaniem, z którym się zmierzył czy o którym myśli, w kontekście przyszłości. Dzięki temu uczy się korzystania z narzędzi i mechanizmów przydatnych w działaniach międzypokoleniowych używając ich w praktyce.

Podczas kursu działasz w grupie

Kurs jest skonstruowany tak, żeby jego uczestnicy uczyli się od siebie nawzajem. Z samym programem kursu możesz zapoznać się we własnym zakresie, natomiast prawdziwa nauka odbywa się podczas dyskusji na forum. Dlatego zalecamy korzystanie z kursu w grupie liczącej od dwóch do trzech osób – współpracowników, znajomych lub innych osób szkolących się w Twojej miejscowości. Jeśli masz dostęp do szybkiego łącza internetowego, możesz stworzyć grupę wirtualną.

Ile czasu musisz poświęcić na kurs?

W założeniu kurs ma trwać 6 tygodni. Jednak to jedynie propozycja – Twój kurs może trwać krócej lub dłużej, w zależności od możliwości czasowych Twoich i Twojego zespołu.

W każdym tygodniu kursu dostaniesz materiały, które pozwolą Ci przygotować się do kolejnych zajęć. Po każdym tygodniu będziesz też w każdym tygodniu dostawać pracę domową do wykonania. Na aktywny udział w kursie należy przeznaczyć ok. 2 godziny tygodniowo.

Jak to działa?

Treści otrzymujesz drogą internetową tzn. w każdym tygodniu kursu dostajesz zestaw, składający się z tekstów do czytania, nagrań do odsłuchania lub/i obejrzenia oraz ćwiczeń do wykonania. Trzeba się z nimi zapoznać przed spotkaniem grupy. Każda grupa ma za zadanie spotkać się (telefonicznie lub  wirtualnie) raz w tygodniu, żeby przedyskutować dany zestaw materiałów lub wziąć udział w działaniu – w zależności od tego, co przewidziano w programie na dany tydzień.

Nasza wspólna wędrówka potrwa sześć tygodni. Przez ten czas przeczytacie wiele ciekawych tekstów, pokazujących polskie i zagraniczne doświadczenia w praktyce międzypokoleniowej. Obejrzycie inspirujące i wzruszające materiały wideo. Będziecie wykonywać różne zadania, dyskutować o nich, dzielić się swoimi wątpliwościami i sukcesami.

Oto krótki przegląd naszych sześciu tygodni:

TYDZIEŃ 1 – ZACZYNAMY!

Poznacie wymagania kursu oraz siebie nawzajem. Wypełnicie krótki kwestionariusz, obejrzycie film wideo, włączycie się w życie grupy na Facebooku, weźmiecie udział w transmisji na żywo.

TYDZIEŃ 2 – NASZE HISTORIE

Dowiecie się, czym są działania międzypokoleniowe, gdzie mogą być prowadzone i jaki mają wpływ na funkcjonowanie lokalnych społeczności całego społeczeństwa. Poznacie Wasze własne motywacje do prowadzenia działań międzypokoleniowych i dostaniecie do wykonania swoje pierwsze zadanie.

TYDZIEŃ 3 – MYŚLIMY GLOBALNIE, DZIAŁAMY LOKALNIE

Przyjrzycie się szerszemu kontekstowi działań międzypokoleniowych: współczesnym trendom demograficznym i różnym zjawiskom społecznym. Poznacie rozmaite metody praktyki międzypokoleniowej oraz konkretne, już zrealizowane projekty.

TYDZIEŃ 4 – KORZYSTAMY WSZYSCY

Przedstawimy Wam korzyści, jakie działania międzypokoleniowe przynoszą zarówno osobom młodszym i starszym, jak i całym społecznościom. Pomożemy Wam wybrać najlepsze dla Was indywidualnie metody pracy. Dowiecie się także, co to jest rzecznictwo i jak je zastosować w praktyce.

TYDZIEŃ 5 – PRACUJEMY Z LUDŹMI – BEZ STEREOTYPÓW!

Dlaczego tak łatwo szufladkujemy ludzi? Jak tego unikać? Zachęcimy Was do dyskusji na ten temat. Pokażemy też obowiązujące standardy działań międzypokoleniowych, dzięki którym można zwiększyć ich skuteczność.

TYDZIEŃ 6 – O PAMIĘCI I KULTURZE

Poznacie metody pracy międzypokoleniowej, które bazują na kulturze, tożsamości i wspomnieniach. W ostatnim tygodniu kursu dostaniecie dużo praktycznych wskazówek, jak zaplanować i przeprowadzić spotkanie międzypokoleniowe. Opracujecie szczegółowy plan swojego spotkania.

Kto stworzył kurs?

Kurs powstał w ramach 2-letniego partnerstwa strategicznego „Archipelag Pokoleń”, sfinansowanego w ramach Kluczowej Akcji 2 unijnego programu Erasmus+. Stworzyły go 3 organizacje zajmujące się międzypokoleniowością: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (Polska), Beth Johnson Foundation i Linking Generations Northern Ireland (Wielka Brytania) oraz Kreisau-Initiative (Niemcy).

Kurs powstał w oparciu o materiały z kursu ECIL (European Certificate in Intergenerational Learning), opracowanego przez międzynarodowe partnerstwo organizacji z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji i Słowenii, a także z wykorzystaniem 10 lat doświadczeń konkursu dotacyjnego „Seniorzy w akcji”, prowadzonego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji  Wolności.

Aktualna edycja kursu finansowana jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Archipelag Pokoleń we współpracy z WP Idea